<
x

GENEL

Alanya'da gayrimenkul, Türkiye'de yatırım amaçlı mülk almak isteyenler için en popüler tercihtir. 

Alanya, Türkiye'nin güney kısmında, kuzeyde Toroslar ve güneyde Akdeniz'le çevrelenmiş en güzel şehirlerden biridir. Akdeniz'in doğu kıyılarında yer alır. Alanya'nın ilk kuruluşu hakkında kesin bilgiler mevcut değildir. Ancak 1957'de şehrin merkezinden 12 km mesafede bulunan Kadıini Mağarasında yapılan araştırmalar, bölgenin tarihinin Yontma Taş çağına kadar uzandığını ortaya çıkarmıştır. ..

Alanya

1221'de Anadolu Selçukluları Sultanı Alaeddin Keykubat şehrin kontrolünü ele geçirdi, Kir Fard'ın kızı ile evlendi ve şehri yeniden inşa ederek Selçukluların kış başkentine dönüştürdü. Şehir, Alâeddin'in adından yola çıkarak Alaiye olarak yeniden adlandırıldı. Tarihi eserleri ve yapısı sayesinde Alanya Birleşmiş Milletler Örgütü'nün Üniversitesi tarafından kültürel miras şehri olarak ilan edildi. 1300'de şehri yöneten Sultan Alâeddin Keykubat'ın görkemli yıllarından sonra şehir, merkezi Konya'da olan Karamanoğulları'na geçti.

1427'de şehir bir süreliğine Memluk H hanedanlığına satıldı, Fatih Sultan Mehmet 1471'de şehri büyüyen Osmanlı İmparatorluğuna kattı.

1571'de Alaiye Kıbrıs eyaletine dahil edildi, daha sonra Konya'nın ve 1868'de bugün olduğu gibi Antalya'nın sınırları içine girdi.

Alanya
1935'de Atatürk, yeni alfabede şehrin ismini Alanya olarak son şekline dönüştürdü. 20. yüzyıl başında Alanya muz ve narenciye üretimi ağırlıklı bir tarım kentiydi, ama 1950'lerde çok sayıdaki tarihi yeri, güzel doğası, kusursuz iklimi ve temiz havası sayesinde turistik bir merkez haline geldi. Şehir bugün Akdeniz'in dünyaca bilinen bir turistik merkezidir ve yıllık 100.000'den fazla turist ağırlamaktadır.

Alanya'yı Akdeniz kıyısındaki benzer yerlerden ayıran en önemli nokta, şehir merkezinin çok çeşitli hizmetler sunan büyük bir tatil köyüne dönüşmüş olmasıdır. Konut, otel, disko ve mağazalar açısından çok sayıda seçenek mevcuttur. Kalitesi, Uluslararası Mavi Bayrak ile teyit edilen muhteşem plajlarını ise saymamak olmaz! Hepsi sizin emrinizde ve hepsi tamamen ücretsiz! 

Copyright © 2015 Azura Complex. All rights reserved.
Designed by Mescomedia